Úprava Bearded collie

Čo všetko potrebujeme mať doma aby sme sa vedeli postarať o srsť beardedky?

V prvom rade nesmú chýbať potreby na česanie psa. Ide o rôzne druhy a veľkosti kief a hrebeňov. Tvar kief nehrá veľkú úlohu, ide o to, čo človeku najlepšie padne do ruky a s čím sa mu pohodlne češe.

groomingTaká najčastejšie využívaná kefa je „mejsonka“ (oficiálny názov Mason Pearson). Táto kefa má prepracovanú technológiu, je vyrobená z diviačej srsti a vyrába sa v rôznych veľkostiach a prevedeniach. Kvalitu odráža aj cena, ktorá sa pohybuje okolo 60 – 80 eur.

grooming1grroming3

Ďalej sa využívajú kefy štetinové a drevené s dlhými kovovými zubami.

Hrebeň je tiež nevyhnutný na úpravu. Je potrebný na dôkladné dočesanie a vyčesávanie zamotanej srsti, ktorá sa nepodarí vyčesať kefou. Hrebene sú v rôznych prevedeniach. Najpraktickejší je asi dvojitý kovový. Tento hrebeň je vyrábaný v rôznych veľkostiach s hustejšími alebo naopak redšími zubami.

ČESANIE

Každý majiteľ má svoj spôsob česania. Najlepšie je položiť psa na stôl alebo klietku (menej z toho bolí chrbát). Pes by mal ležať na boku, najlepšie chrbtom česajúcemu.
Skôr, ako začneme, je treba prestriekať srsť preparátom na česanie (k tým sa ešte vrátim). Česanie suchej srsti, spôsobuje jej lámanie a matnejší vzhľad.
Môžeme začať česať od nôh, najprv zadné, potom predné, telo a nakoniec hlavu. Ale je to vec každého ako začne a ako bude pokračovať. Každý si v tom nájde svoju techniku. Treba si dávať pozor na miesta kde sa srsť najčastejšie zamotáva. To je za ušami, v miestach okolo obojku či postroja, ďalej na lakťoch a pod „pazuchami“. Vzadu pod chvostom, v slabinách a ohyboch zadných nôh. Frekvencia česania je individuálna. Neodporúčam česať príliš často aby sa nevyčesalo veľa podsady. Také česanie raz za týždeň, či raz za 10 dní je ideálne. Samozrejme ak sa psíkovi začne srsť zamotávať už po 4 dňoch netreba čakať 10 dní aby sa dal ešte vyčesať.

KOZMETIKA
Aká značka? V dnešnej dobe trh ponúka množstvo rôznych značiek kozmetiky. Ťažko povedať, ktorá je tá pravá pre vášho psíka. Na to musí prísť každý sám. To čo sa niekomu osvedčilo nemusí byť práve pre toho vášho to najlepšie. Ale dobré ak máte aspoň šampón a kondicionér z jednej značky.

Šampón: sú rôzne druhy šampónov. Na beardedky sa používa šampón na dlhú a podsaditú srsť. Určite neodporúčam šampón s norkovým olejom. Dobré sú proteínové šampóny (hlavne šteniatkam), či šampón s mandľovým olejom, s aloe vera, botanický, čajovníkový či medicinálny. Poprípade medzi výstavami napr. regeneračný šampón (s regeneračným účinkom) a pred výstavou objemový šampón (zväčšenie objemu srsti). Na biele časti môžete použiť bieliaci.
Široká škála rôznych vôni a efektov umožňuje vybrať si ten najvhodnejší pre každého psíka.

Na trhu sú ešte antiparazitárne šampóny. Na ne si treba dávať pozor. Väčšinou neposkytujú dostatočnú nimi zaručenú ochranu, často srsť vysušujú a sú len na občasné používanie.
Máme tu ešte, mnou nazývané, „potravinové“ šampóny. Sú to tie, ktoré môžete dostať v ktorýchkoľvek potravinách či väčších hypermarketoch. Zo skúseností mnohých tieto šampóny nie sú najlepšie (ani ako východisko z núdze), čomu zodpovedá aj ich cena.

Kondicionér, balzam, alebo maska – všetko má podobnú funkciu. Sú rôzne typy kondicionérov. Hlavnou funkciou je hydratácia srsti, uľahčuje česanie, zvláčňuje srsť, dodáva lesk a pôsobí antistaticky. Tiež sú kondicionéry na zväčšenie objemu.

Spreje: na česanie (rozčesávače) – majú rôzne zložky s rôznymi účinkami: väčšinou obsahujú rôzne oleje (jojobový, lanolínový, norkový), obsahujú vitamíny (E a F). Ich funkcia: hydratačná, na zväčšenie objemu, zvýšenie lesku, proti lámavosti, či regeneračná.
Tu platí tiež pravidlo, že každý si vyberá podľa toho čo je pre daného psíka potrebné, podľa stavu srsti. Keď je srsť príliš rozlietaná a hustá sa skôr používajú spreje s olejom, na zaťaženie a uhladenie srsti, pokiaľ je srsť ulízaná radšej treba použiť bez olejové na zväčšenie objemu. Spreje sa aplikujú buď priamo na srsť alebo sa nastriekajú na kefu a česaním sa votrú do srsti.

Púdre: práškové alebo v spreji. Bieliaci účinok. Používajú sa pred výstavou na biele časti, hlavne na fúzy okolo úst. Často sa používa obyčajný kukuričný alebo zemiakový škrob (na varenie)

 

grooming4-kupanieKÚPANIE
Najbežnejšia otázka, ktorú dostávam je: Ako často kúpať? Je to individuálne. Treba kúpať podľa potreby. Keď sa vám pes vyváľa dvakrát za sebou v niečom „voňavom“ nebudete čakať predsa na to, kedy prejde „psíčkarmi odporúčaní“ mesiac medzi kúpaniami. S dobrým šampónom môžte kúpať akokoľvek často chcete alebo potrebujete.

Pri kúpaní najprv psa oberieme od lístia, bodliakov a halúzok. Vložíme ho do vane a dobre namočíme. Horšie je to so sprchovým kútom. Treba dlhšie sprchovať. Nesmú zostať suché miesta. Potom zoberieme šampón. Šampón treba pred použitím dobre rozriediť. Zvyčajne sú veľmi koncentrované a husté. Nikdy nerozriedený neaplikujeme priamo na kožu. Ťažko sa potom vymýva, čo môže spôsobiť svrbenie a tiež použijete zbytočne viac šampónu ako je nutné. Šampón sa riedi zvyčajne 1:10. Šampónovanie zopakujeme aspoň dvakrát, poprípade ak je psík príliš špinavý tak aj tretí krát. Zakaždým dobre zmyjeme. Potom použijeme balzam resp. kondicionér. Ten sa zvyčajne tiež riedi. Dobré je ho nechať pôsobiť aspoň také dve minútky. Obyčajne ho treba zmyť ale nájdu sa aj nezmývateľné. Tie nechávajú srsť mastnejšiu. Vhodné na medzivýstavové kúpanie.

Keď dokúpeme, „vyžmýkame“ srsť. Poprípade, ak je psík trpezlivejší, necháme ho chvíľku odkvapkať. Nevytierame srsť uterákom na všetky strany!!! Tým sa srsť zamotáva a ničí. Tiež sa ťažšie rozčesáva. Najlepšie je, ak psa vyložíme na uterák a stláčaním srsti vyťahujeme uterákom vodu. Je pravda, že pomalšie schne ale neničíme ju. V lete môžeme psa nechať voľne vyschnúť a potom vyčesať. Ale aj keď je teplo treba dávať pozor aby si psík niekde neľahol a neprechladol (aj v lete môže dostať zápal pľúc). Ja uprednostňujem sušenie fénom. Fénujeme vlažným vzduchom. Keď je srsť polosuchá začneme popri fénovaní jemne prečesávať. Tým srsť schne rýchlejšie. Môžeme vysušiť úplne do sucha alebo len napr. telo a hlavu. Pred výstavou je dobré beardedku vysušiť úplne.

grooming5-strihanie

 

STRIHANIE
Beardedky sa podľa štandardu nestrihajú. Pri výstavnej úprave sa zvyčajne zastrihnú labky. Najlepšie taký týždeň pred výstavou. Ešte u psíkov sa zvyknú obstrihať genitálie (z hygienických dôvodov). Niektorí majitelia zastrihávajú končeky srsti viac ako by bolo možno nutné. Sú posudzovatelia, ktorí to môžu vnímať aj ako odchýlku od štandardu čo sa môže odraziť na hodnotení. Samozrejme je to individuálne u každého rozhodcu.
V letných mesiacoch možno vidieť aj úplne ostrihané beardedky, v rôznych strihoch a dĺžkach.

Ing. Katarína Bilá
CHS Deline