Štandard

Názov plemena: Old English Sheepdog, bobtail

Pôvod: Veľká Británia

Dátum publikovania platného štandardu: 29. 10. 2003

Použitie: pastiersky pes

Klasifikácia: 1. skupina – ovčiarske a pastierske psy s výnimkou švajčiarskych;

1. sekcia – ovčiarske psy, bez skúšky

Celkový vzhľad: silný kvadratický pes, symetrický, zdravý a výkonný. V žiadnom prípade nemá byť vysokonohý; po celom tele je bohato osrstený. Je zavalitý, svalnatý, robustný, s mimoriadne inteligentným výrazom. Prirodzená vonkajšia línia nemá byť umelo upravovaná strihaním. Je veľmi vytrvalý. Horná línia mierne stúpa. Pri pohľade zhora má telo hruškovitý tvar. V kroku a pri pomalom pohybe je pre neho typické rolovanie – mimochod. Jeho štekot je typický špeciálnym tónom.

Dôležité proporcie:

papuľa približne taka dlhá ako polovica dĺžky hlavy.
kohútik je nižšie umiestnený ako bedrá.

Povaha/ správanie: znášanlivý pes s vyrovnanou povahou, odvážny, verný a dôverčivý, bez stôp nervozity alebo neodôvodnenej agresivity.

Hlava: v správnom pomere k veľkosti tela.

Temeno: priestranné, pomerne kvadratické. Nad očami dobre klenuté.

Čelový sklon: výrazne vyvinutý.

Tvárová časť

Ňucháč: Veľký, čierny, s dobre otvorenými nosnými dierkami.

Papuľa: mocná, kvadratická a akoby odrezaná.

Čeľuste a chrup: silné, veľké a rovnomerne postavené zuby. Silné čeľuste s perfektným, pravidelným a úplným nožnicovým zhryzom, t. j. horný rad rezákov bez medzery dosadá pred spodný rad a zuby stoja kolmo na čeľusť. Kliešťový zhryz je prípustný, ale nežiaduci.

Oči: umiestnené dosť ďaleko od seba, tmavé alebo rybie, akceptujú sa aj obidve oči modré. Svetlé oči sú nežiaduce. Uprednostňujú sa pigmentované viečka.

Uši: malé a ploché, nesené po stranách hlavy.

Krk: pomerne dlhý, silný, ladne klenutý.

Trup: dosť krátky a kompaktný. Kohútik nižšie umiestnený ako bedrá.

Hrudník: hlboký, priestranný, s dobre klenutými rebrami

Chvost: obvykle kupírovaný alebo vrodený kýpťovitý chvost.

Kupírovaný: obvykle úplne skrátený.

Nekupírovaný: v postoji nenápadný. Nízko nasadený. Nikdy nemá by\ť stočený alebo nesený nad chrbtom, bez zreteľného zalomenia,, dobre osrstený bohatou srsťou tvrdej textúry.
Končatiny

Predné končatiny: úplne rovné so silnými kosťami, ktoré stabilne nesú telo.

Plecia: dobre dozadu uložené, pri kohútiku sa majú približovať. Ťažké plecia sú nežiaduce.

Lakte: dobre priliehajú k telu.

Zadok: Dobre pokrytý srsťou, zaoblený a svalnatý.

Kolenné kĺby: dobre zauhlené. Predkolenia dlhé, dobre vyvinuté,

Päty: nízko posadené. Pri pohľade zozadu majú byť rovno postavené.

Labky: nemajú byť vtočené ani vytočené. Malé, okrúhle a pevné, prsty dobre klenuté. Vankúšiky sú hrubé a tvrdé. Vlčie pazúriky sa odstraňujú.

Pohyb: v kroku sa zadnými končatinami pohybuje ako medveď. V kluse bez námahy vykračuje s veľmi silným záberom, pričom sa končatiny pohybujú rovno v smere pohybu. Veľmi pružný cval. Pri pomalom pohybe majú niektoré psy sklon k mimochodu. V pohybe môže byť hlava nesená v prirodzenej nízkej pozícii.

Osrstenie

Srsť: bohatá, tvrdej štruktúry. Srsť nie je rovná, ale huňatá, bez kučier. Podsada neprepúšťa vodu. Hlava je dobre pokrytá srsťou, uši sú primerane osrstené, krk dobre osrstený, predné končatiny dobre dookola osrstené. Zadok je ešte väčšmi osrstený ako zvyšok tela. Kvalita a štruktúra sú dôležitejšie ako dĺžka srsti.

Farba: každý odtieň sivej, sobej tzv. „grizzle“ alebo modrej. Telo a zadné končatiny sú jednofarebné. Môžu, ale nemusia mať biele ponožky. Biele škvrny v tejto jednofarebnej časti osrstenia sú nežiaduce. Hlava, krk, predok a spodok brucha sú biele, s kresbou alebo bez nej. Všetky odtiene hnedej sú nežiaduce.

Veľkosť: Výška v kohútiku: psy 61 cm a viac, suky 56 cm a viac. Typ a harmónia sú najdôležitejšie a nesmú byť v žiadnom prípade obetované veľkosti.

Chyby: každá odchýlka od uvedeného sa má posudzovať ako chyba, ktorej hodnotenie priamo závisí od stupňa odchýlky. Jedince, ktoré majú zjavné fyzické anomálie alebo poruchy správania, musia byť vylúčené z posudzovania.

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.

Foto prevzané zo stránky FCI.

Podporte nás na Facebooku