BLACK JACK Kasiterit majiteľky pani Denisy Brisudovej získal I. miesto v coursingovom závode v Slušoviciach (25.8.2013) a stal sa tak MAJSTROM ČR V COURSINGU

BLACK JACK Kasiterit majiteľky pani Denisy Brisudovej získal nasleodvné úspechy:
Coursingový šampión SK 2012 – I. miesto
Coursingový šampión SK 2013 – II. miesto
Coursingový šampión ČKS 2013 (CZ) – I. miesto
skúška BH
skúška IPO-BH

Srdečne gratulujeme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu plemena Bearded collie.

Čo je coursing?

Coursing je simuláciou lovu psa na zajace. Zajacom je v tomto prípade návnada v podobe kože alebo igelitového strapca na tenkom lanku ťahaná špeciálnym zariadením zvaným navijak. Nevie kľučkovať rovnako ako zajac, ale zmeny smeru cez kladky motivujú psa k lovu, ukazujú jeho schopnosť orientácie, rovnako tak ako obratnosť, rýchlosť a spoluprácu s ďalším psom. V neposlednom rade aj konečné ulovenie návnady je hodnotené.

Kto smie behať coursing?

Podľa medzinárodného poriadku je tento šport určený len pre plemená skupiny FCI X (chrty), vymenované plemená skupiny FCI V (faraónsky pes, basendži, podengovia), a národne uznané plemená dlhosrstý vipet a chortaja borzaja. Národný dostihový a coursingový poriadok dovoľuje pretekať všetkým plemenám zapísaným v plemennej knihe, popr. v registri uznanom FCI, tzv nechrtím plemenám, tým ale nie je umožnené získavať tituly, a licenčný poplatok je pre ne polovičný. Vzhľad psa nesmie byť umelo upravený, pozor na to! A ešte aj ako majiteľ musíte byť členom národného zväzu patriaceho k FCI.

Čo sa hodnotí?

Preteky coursingu nie sú len v rýchlosti, ale v celej rade schopností psa. Hodnotí sa bodovaním podľa medzinárodného coursingového poriadku. Dvaja rozhodcovia hodnotia 5 kritérií – rýchlosť, úsilie, inteligenciu, obratnosť a vytrvalosť.