BC Štandard

Štandard

Názov plemena: Bearded Collie
Pôvod: Veľká Británia
Použitie: pastiersky a spoločenský pes
FCI-Klasifikácia: 1. skupina ovčiarske a pastierske psy (s výnimkou švajčiarskych);
1. sekcia ovčiarske psy, bez skúšky
Dátum publikovania platného štandardu: 3. 11. 2014

Krátky historický súhrn:
V škótskych záznamoch z obdobia okolo šestnásteho storočia je zmienka o plemene pripomínajúcom Bearded Collie. Už dlho je známa v Škótsku a severnom Anglicku, kde ju chovali na pasenie oviec. Asi pred päťsto rokmi boli psy, ktoré sa údajne považovali aj za predchodcov poľského nížinného ovčiaka, opustené na pobreží Škótska a skrížili sa s domorodými pastierskymi psami. Keď sa pozrieme na poľského nížinného ovčiaka, nájdeme podobnosti. Ale Bearded Collie, ako ju poznáme dnes, vďačí za väčšinu z toho, čo máme, G Olive Willison, ktorá v 40. rokoch minulého storočia vlastnila šteniatko Beardie menom Jeannie. Po hľadaní našla partnera pre Jeannie, psa menom Bailey, a jej chovateľská stanica Bothkennar tak pripravila pôdu pre dnešnú Bearded Collie.

Celkový vzhľad: Štíhly, aktívny pes. I keď je statný, má mať dosť denného svetla pod telom a nemá byť príliš ťažký. Bystrý, zvedavý výraz je typickým znakom plemena.

Dôležité proporcie: skôr dlhší ako vysoký, jeho proporcie sú približne 5:4, merané od hrudnej kosti po sedacie hrbolce. Sučky môžu byť trochu dlhšie. Vzdialenosť od stopu po výbežok medzitemennej kosti je rovnaká ako šírka medzi ušami.

Povaha/ správanie: ostražitý, čulý, samostatný a aktívny pes. Vyrovnaný, inteligentný, pracovný pes bez známok nervozity alebo agresivity.

Hlava:  Proporcionálna k telu. Výsledkom je pes so silnou papuľou a veľkým priestorom pre mozog.

LEBEČNÁ ČASŤ:
Temeno: široké, ploché a štvorcové
Čelový sklon: mierny

Tvárová časť
Ňucháč: veľký a štvorcový, väčšinou čierny, ale modré a hnedé jedince majú ňucháč vo farbe srsti. Ňucháč a pysky majú byť jednofarebné, bez svetlých škvŕn a fľakov.
Papuľa: je silná a rovnako dlhá ako temeno.
Pysky: jednofarebné bez fľakov. Pigmentácia pyskov je takej farby ako ňucháč.
Chrup: silné a biele zuby a mocné čeľuste s perfektným, pravidelným a úplným nožnicovým zhryzom, pričom horný rad rezákov bez medzery prekrýva spodný a zuby sú postavené kolmo do čeľuste. Nožnicový zhryz sa uprednostňuje, kliešťový zhryz sa toleruje, ale nie je žiaduci.

Oči: v súlade s farbou srsti, sú umiestnené dosť ďaleko od seba, veľké, s nežným, láskavým výrazom, nemajú vystupovať. Obočie rastie smerom nabok a dopredu, ale nie je také dlhé, aby zakrývalo oči.
Uši: stredne veľké, visiace. Keď je pes v strehu, zdvihnú sa uši od nasadenia, ale nie nad úroveň najvyššieho miesta temena, zdanlivo zväčšia šírku temena.
Krk: primerane dlhý, svalnatý a mierne klenutý.

TELO: dĺžka chrbta je tvorená dĺžkou hrudného koša a nie dlhými bedrami.

Chrbát: rovný
Bedrá: silné
Hrudník: hlboký, poskytuje dostatok miesta pre pľúca a srdce. Rebrá sú dobre klenuté, ale nie sudovité.
Chvost: nízko nasadený, nemá byť zalomený ani stočený, má byť taký dlhý, aby posledný stavec dosahoval minimálne po päty. Má byť nesený so špičkou zahnutou nahor v pokoji aj v pohybe. Pri rýchlom pohybe môže byť natiahnutý. Nikdy nemá byť nesený nad chrbtom. Pokrytý bohatým osrstením.

Končatiny

PREDOK:
Celkový vzhľad: rovné a zvislé, so silnými kosťami, dookola pokryté hustou srsťou.
Plecia: lopatky sú dobre dozadu položené
Metacarpus (Nadprstia): pružné, ale nie mäkké.
Labky: oválne so silnými vankúšikmi, klenutými, zovretými prstami, dobre osrstené aj medzi prstami.

ZADOK:
Celkový vzhľad: dobre osvalené
Koleno: dobre ohnuté
Predkolenie: dobré
Pätový kĺb: nízko posadený
Metatarsus (nadprstie): kolmé na zem a sú postavené za zvislicou spustenou zo sedacích hrbolcov.
Labky: oválne so silnými vankúšikmi, klenutými, zovretými prstami, dobre osrstené aj medzi prstami.

Pohyb: pružný, plynulý a výdatný, bez známok námahy.

Osrstenie

Srsť: dvojitá, s mäkkou, huňatou, uzavretou podsadou. Krycia srsť je hladká, drsná a bohatá, nie je vlnovitá ani kučeravá, mierne zvlnenie sa povoľuje. Srsť je dosť dlhá a hustá, aby poskytovala ochranu a zvýraznila obrysy psa, ale nemá zakrývať prirodzené línie tela. Srsť sa nesmie skracovať žiadnym spôsobom. Chrbát nosa je málo osrstený, iba na bokoch je pokrytý trochu dlhšou srsťou, ktorá práve zakrýva pysky. Na lícach, dolnej pere a brade sa srsť predlžuje smerom k hrudi, tvoriac typickú bradu.

Farba: bridlicovosivá, červenkastoplavá, čierna, modrá, všetky odtiene sivej, hnedá a piesková s bielymi znakmi alebo bez nich. Nikdy nie merle/škvrnitá. 

Ak sa biela vyskytuje, objavuje sa na papuli, ako lysinka na čele, biela špička na chvoste, na hrudi, končatinách a labkách, ak tvorí biely golier, nemá biela srsť dosahovať za plecia. Nemá sa vyskytovať nad pätami a na vnútornej strane zadných končatín. Nepatrné trieslové znaky sa môžu vyskytovať nad očami, na lícach, vo vnútri uší, pod koreňom chvosta a na končatinách, kde sa biela spája so základnou farbou.

Veľkosť a váha:

Výška v kohútiku: 53–56 cm psy, 51–53 cm sučky.
Najdôležitejšia je celková kvalita a proporcie, ale nadmerné odchýlky od ideálnej výšky sa nemajú podporovať.

Chyby:  Akákoľvek odchýlka od vyššie uvedených bodov by sa mala považovať za chybu a jej závažnosť by sa mala posudzovať v presnom pomere k stupňu a účinku na zdravie a dobré životné podmienky psa a na jeho schopnosť vykonávať tradičnú prácu. 

DISKVALIFIKAČNÉ VADY

  • Agresívny alebo príliš plachý 
  • Jedince, ktoré majú zjavné fyzické anomálie alebo poruchy správania. 

Poznámka: 

  • Psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.
  • Iba funkčne a klinicky zdravé psy s typickým vzhľadom plemena by mali byť využívané na chov.